in

Zbukurime, 12 Pjata Gatimesh, dhe një “Wafer Krishtlindjesh” për të Dashuruarit! Ja si Festohet në Poloni!!

Në Poloni festa e Krishtlindjeve eshte kthyer ne tradite dhe atmosferës se pergjithshme, me zbukurime ne qytete e fshatra, i bashkohen dhe tryezat familjare, mbasi vleresohet feste brenda familjes, me pergatitje te gjithanshme, zbukurime dhe tryezë më shumëllojshmëri gatimesh deri 12 pjata.

Të parat supë me panxhar, ravioli, kërpudha, makarona me mbushje, si dhe pjata me bazë peshkun harengë dhe krapin.

Në kryë të trapezit vendoset nje pjatë e madhe me ëmbëlsirën tradicionale të meshës (“wafer”) një copë për cdo anëtar të familjes. Kjo ëmbëlsirë simbolizon lindjen e Jezusit Fëmijë dhe pikërisht për të, rezervojnë edhe një vend bosh në tavolinë.

Para se të nisë darka, burri i shtëpisë e merr wafer-in dhe shpreh mirenjohjen dhe ndonje here kerkon falje per ndonje gje qe nuk ka shkuar mire ndaj gruas dhe uron per nje Vit te Ri te mbare!

What do you think?

Written by admin

“Mirësevini në Shtëpinë e Krishtlindjeve”!! Festa ka filluar brenda Fshatit Turistik të Oslos së Norvegjisë!

Dita e Krishtlindjeve ne Filadelfia të Amerikës! Ja si e presin Babagjyshin fëmijët e vegjël bashkë me prindërit!