in

“Rrush i kuq e rrush i bardhe”-Plotësoni vargjet në këngët e dasmave të traditës

Kenget e dasmave tradicionale te Gjirokastres dhe krahinave te saj jane te bukura dhe mbreselenese per permbajtjen, tematiken dhe vlerat artistike.

Do kujtojme vargje te ketyre kengeve qe kendohen ne dasma e festa te tjera dhe ju do beni plotesime. Kush deshiron mund te shtoje vargje te tjera qe i kujtohen.

This image has an empty alt attribute; its file name is 13131627_229659450738352_6487606598542226933_o.jpg

Ja dy vargje:

Rrush i kuq e rrush i bardhe

Filani na beri djale…

………………………………

Nje tjeter:

Urom baba urom

Sot qe qeroj rizin

Uraten me paç moj bij(bir)

…………………………………

Hajde vajze prane

Të te vë kënanë

Te te bej sulltane

………………………….

This image has an empty alt attribute; its file name is 121673871_387895629048431_2136940895009845928_n.jpg

Vargje te tjera qe duhen plotesuar:

Edhe sonte jam ketu

Mamaja ime

Po neser ngarkoj e shkoj

Mamaja time

………………………………

Mos maro buza kutia

Do me vije silloia

Jeshim si motra te dyja

Si do duroj une pa tya

…………………………………

Tjeter:

Moj unaza gur jeshile

Udhes se malit kur vije

Moj unaza gur jeshile(refreni)

Degjoje zilet e dhive..

……………………………..

Moj thelleza ne kafaz

…………………………………

Mund te vazhdonim se kenget e dasmave s`kane te mbaruar, jane mijera vargje per nusen e dhendrin, per krushqite e prinderit…

Kush deshiron le te komentoje dhe te kujtoje vargje qe i kane bere pershtypje dhe i kendon ne dasma, fejesa e festa te tjera familjare.

What do you think?

Written by admin

Gjirokastritët e vjetër flasin për maçera dhe qenër

Florend Kalivopulli fiton betejën me Covid 19