in

Speca të mbushura – ashtu siç vetëm gjyshet dinë t’i bëjnë, e që i kanë zili nuset e reja!

Speca të mbushura ashtu siç të gjitha gjyshet i bëjnë, e që i kanë zili nuset e reja!

Hapat:

Me ndihmen e nje thike te mprehte, presim pjesen e siperme te specave perreth kercellit ne forme rrethore dhe e vendosim menjane. Pastrojme brendesine e specave nga fijet dhe farat dhe pregatisim mbushjen e tyre.

Ne nje tigan kaverdisim qepen me vaj ulliri derisa te zbutet, shtojme mishin e grire, orizin, kopren, majdanozin, salcen e domateve, kripe, piper te zi, 1 gote uje dhe e gatuajme per rreth 10 minuta.

Mbushim specat me kete perberje dhe i vendosim pjesen e siperme si kapele.

I veme ne tave duke i rradhitur dhe harxhen e mbetur e shperndajme rreth e qarke specave. Shtojme 1-2 gota uje dhe i pjekim ne furre per rreth 20-30 minuta, apo derisa orizi dhe specat te jene zbutur, duke shtuar uje nese eshte e nevojshme.

Përbërësit:

4 speca
300 gr mish të grirë
300 gr oriz
400 gr domate të konservuara
1 qepë
koper e fresket e grire holle
majdanoz i fresket i grire holle
kripë
piper i zi i sapobluar
vaj ulliri

What do you think?

Written by admin

Kapitalisti i Fabrikës së Lëkurëve, Athanas Papavangjeli, që mblidhte edhe vetë, pa turp, “kakat e qenve” për regjjen e lëkurëve!

REVANI – nga specialistja që mësoi në Stamboll, e kërkuar në fejesa e dasma! Ja si e përgatiste këtë ëmbëlsirë Alie Dobi!