in

Trendafili i eger! Keto jane vetite e tij sheruese…

Trendafili i eger lulezon vetem nje here ne vit, por vetite e tij sheruese jane shume te medha. Ai pergatitet si caj gjithashtu ka dhe vaj me esencen e gjetheve te tij. Bima ka nje perhapje te gjere ne te gjithe vendin, prandaj nese clodhemi ne male ose ne fshat mund te ndeshemi me kokrrat e tyre te vogla te kuqe. Perfitimet e cajit jane te medha. Si fillim trendafili i eger nje ndihmese te madhe u ka dhene individeve qe kane anemi. Dy gota me caj te tille ne dite mendohet se rrit hemoglobinen. Rezultate të mira kjo bimë jep edhe në parandalimin e sëmundjeve të mushkërisë të shkaktuara nga ftohja ose pirja e tepërt e cigares. Shpesh dëmtimet në mushkëri shoqërohen me shfaqjen e kollës. 7 kokrra trendafil te eger copetohen qe te kene me shum rezultat dhe pihen dy gota ne dite para buke. Caji eshte nje sherues shume i mire. Edhe për qetësimin e dhimbjeve të kokës me prejardhje nervore. Vetem nje gote me caj para gjumit dhe do te beni nje gjume te qete.
Caji i trendafilit ka me teper vitamin C se portokallja. Dhe si perfundim per te gjithe ata qe duan te ruajne rini te perhershme, ngjyeni me pambuk pak caj trendafili dhe kalojani fytyres. Ai eshte shume i mire kunder parandalimit te rrudhave.

What do you think?

Written by admin

Poeti i njohur Ylli Musta me vellimin e ri poetik “Poezia ime ” qe te le pa gjume!

Caj mali, nje fete buke dhe….