in ,

Tek Rudina/ Mesoni se cfare gatoi sot mjeshtrja e kuzhines gjirokastrite Marieta Karagjozi

 

Tek Rudina mjeshtrja e kuzhines gjirokastrite Marieta Karagjozi ka treguar si pergatit dhe si gatuan OSA TE GJIROKASTRES

Ajo ka marre me kete paraqitje ne vidio vleresimin e publikut ne emision si dhe urimin e Rudines per punen e saj plot dashuri e pasion te gatimeve te tradites se kuzhines Gjirokastrite.

Ju kujtojme se Marieta Karagjozi ka dashuri te vecante për kulinarinë dhe gatimet tradicionale. E rritur në një familje ku gatimet kanë qënë traditë brez pas brezi, ajo ka arritur të trashëgojë artin e gatimit tradicional.

Ne dyqanin qe sherben ne Qafe te Pazarit eshte e vleresuar edhe nga turistet e huaj qe pelqejne gatimet mbi bazen e recetave te vjetra te tradites se familjeve gjirokastrite, te percjella deri sot.

Per kureshtaret dhe ato qe duan te mesojne me shume per gatimet e saj, si per osat qe paraqiti tek Rudina, mund te ndiqni emisionin si dhe te vizitoni faqen në web http://chwb.org/albania/

Nje pyetje per amviset e faqes tone:

Nese i njihni, si i pergatitni dhe i gatuani Osat?

What do you think?

Written by admin

Evangjelia Llongo nga Gjirokastra/ Ja se e përshkruan përvojën e saj në Shtetet e Bashkuara te Amerikes

Çertifikate Mirënjohjeje per Maksim Çanin