in

Si ta gatuajme taven tradicionale me bathe te njoma

Bathet jane teper te shendetshme dhe nuk kane kalori. Ato mund ti pergatisim ne menyra te ndryshme.
Kjo recete qe ne te gjitokastraonline do iu tregojme sot eshte nje recete e vjeter.

Na duhen
Qepe e njome e grire imet
250 gr mish vici te prere te vogla ose mish te grire sipas deshires tuaj
nje hudher
bathe te pastruara
4 kumbulla jeshile, ky eshte ingradient sekret sepse i jep shume shije
domate te fresketa te prera
kripe, piper, spec i kuq
majdanoz
dy luge miell
vaj ulliri

Pergatitja
Hedhim tre luge gjelle vaj ulliri, me pas i shtojme te prera qepen e njome me hudhren. I kaurdisim dhe i shtojme mishin te prere ne copa te vogla. Mbasi marrin valen e pare u shtojme domatet e grira imet . Gjate kesaj kohe mishi zbutet dhe ne i shtojme bathet, piperin e zi dhe piperin e kuq gjithashtu edhe kripen. U hedhim uje dhe i leme qe te ziejne gati 15 min. ne nje ene tjeter hedhim dy luge miell. Pasi i kemi dhene nje skuqje te vogel miellit i shtojme uje te ftohte. E perziejme qe mielli mos te ngeli kokerr. Kete mase e shtojme tek bathet. Te gjithe masen e shtojme ne tave dhe siper saj vendosim disa kokra kumbulla te prera ne mes. E pjekim per 30 min ne 180 grade.
Shijojeni

What do you think?

Written by admin

Si e kujtoni udhetimin me autobus nga Mulliri i Vjeter i Gjirokastres deri ne stacionin e fundit te trenit ne Tirane?

Nje kujtim i bukur per grupin popullor te Lunxherise ne Ditet e Europes ne Qafen e Pazarit te qytetit te Uneskos