in

Me pelqejne gjellet tipike te Gjirokastres dhe sot gatova mish qengji shqeto

Na shkruan nja amvise e re:

Me pelqen te gatuaj e vecanerisht gjelle tipike te Gjirokastres dhe krahinave te saj.

Preferoj gjelle me mish dhe pa mish po dhe gatimet e rrema qe te jem e sinqerte dhe nuk di pse quhen keshtu dhe cilat mund te vleresohen te tilla.

Pershembull. Sot gatova mish qengji shqeto si shkruhet ne nje recete, po e sigurte qe nuk eshte gjelle e rreme.

Po ju c`mendim keni?

Ja si Ja si eprova:

E skuqa mishin e qengjit me gjalp e qepe bashke dhe i hodha miell, e trazova disa here, shtova qumesht dhe pak uje.
E lashe ne zjarr te ngadalte qe te zieje dhe, pasi u fto. lengun e preva me veze dhe limon, i hodha gjalpe e majdanoz te grire holle dhe pak piper.

Ne ne shtepi jemi 5 persona dhe perdora keta perberes me sasine me poshte;

800 gr mish qengji,gjalpe l00gr,qumesht 1 gote uji, leng limoni, qepe 1 kokerr, veze 2 te verdha kripe e piper.
Nese kam gatuar mirev e pres me kenaqesi nje falenderim nga ju te dashura nikoqitre te Gjirokastres dhe me gjere.

What do you think?

Written by admin

Lamtumire Sokrat Papadhopulli!

Ne Gjirokaster, shkurti me shira dhe te papritura…