MISH QENGJI SHQETO - Receta Klasike e Gatimit Karakteristik të Jugut nga Mjeshtri Nimet Shehu!

MISH QENGJI SHQETO

Skuqet pak mish qengji me gjalp e qepe bashke. Hidhet mielli, trazohet disa here, shtohet qumeshti, pak uje dhe lihet ne zjarr te ngadalte qe te zieje.

Lihet te ftohet pak dhe pritet me veze e limon. Ne nje ene porcelani rrihen vezet, lengu i limonit, pak uje i ftohte dhe i perziejme me lengun e mishit.

E bashkojme kete mase me mishin dhe hedhim gjalpe e majdanoz te grire holle, ne fund piper te bluar. Sherbehet i nxehte me salcen e vet.

Normativa per 5 persona
Mish qengji 800gr,
gjalpe l00gr,
qumesht 1 gote uji
Leng limoni,
qepe 1 kokerr,
veze 2 te verdha,
kripe e piper.