in

SUPE MAGJERICE – Receta Tipike e Supës aq të Kërkuar, nga Mjeshtri Nimet Shehu!

SUPE MAGJERICE

 

Pergatitet me te brendshmet e qengjit qe pasi lahen dhe “pervelohen” ne uje te nxehte, shplahen ne uje te ftohte dhe priten ne copa te vogla.

 

Pastaj kaurdisen me gjalp se bashku me pak karrote te grire dhe qepe. Sa te marrin ngjyre u shtohet leng mishi, uje dhe sasia e orizit qe pasi zien “sperkatet” me pak kripe, koper te grire dhe piper te zi.

 

 

Supa e pergatitur hiqet nga zjarri dhe lihet qe te ftohet. Ajo pritet me veze e limon. Kjo lloj supe eshte mjaft e kerkuar ne tryezat e familjeve gjirokastrite.

 

Normativa per 5 persona
0,5 kg melci qengji,
100 gr gjalp,
1 kokerr qepe,
2 filxhane me oriz,
1 deri 2 karrota,
pak majdanoz,
koper,
piper i zi dhe kripe.

 

What do you think?

Written by admin

MISH QENGJI SHQETO – Receta Klasike e Gatimit Karakteristik të Jugut nga Mjeshtri Nimet Shehu!

HORDHI – Gatimi më i Shijshëm me Lëng, nga Mjeshtri Nimet Shehu!