in

Kujtese/ Nje foto e ralle, grupi i kengetareve gjirokastrit i vitit 1934 ne nje dite te shenuar per popullin e Gjirokastres

Kujtese/ Nje foto e ralle, grupi i kengetareve gjirokastrit i vitit 1934 ne nje dite te shenuar per popullin e Gjirokastres

Kete foto e ka percjelle ne faqen e tij ne fb kengetari i famshem i kenges polifonike te Gjirokastres Roland Çenko, percjelle me pare nga Muzeu Kokalari.

Ne foto eshte grupi i kengetareve te polifonise gjirokastrite e me ta bashke dhe kryetari i bashkise Sami Kokalari.

Ai vec te tjerave shkruan se ne foto eshte dhe babai i tij Demo Çenko me grupin e gjirokastriteve qe kenduan diten e perurimit te Monumentit te Çerciz Topullit ne 18 mars te vitit 1934.

Grupi hoqi valle dhe kendoi kengen per Luften e Mashkullores.

Nje shkrim per kete ngjarje te shenuar percjell nga dita e perurimit te Monumentit te Çerçiz Topullit edhe gazeta Minerva.

What do you think?

Written by Admini

Gjirokastra në një ditë me borë

Si mbahej Pastërtia në shtëpitë gjirokastrite me sapunin e Rrogozhinës, badhomën e sapunisur, finjën për pastrimin e njollave dhe…