in

Ju ka marre malli per Gjyvec?

Perberesit:
mish vici pa kocka
500 gr makarona Elbi
2 litra uje
vaj ulliri
dy kokrra qepe te thata
dy luge gjelle gjalp te shkrire
3-4 luge salce
nje shkop kanelle
pak piper
dafine 4 gjethe

Pergatitja :
Ne nje tave te thelle hedhim vaj ulliri, shtojme qepen e grire holle dhe mishin te prere ne thela mesatare. I kaurdisim derisa qepa te jete skuqur. Ne fund i shtojme salcen dhe e leme ne pak kohe ne zjarr. I hedhim shkopin e kanelles, uje, piper ,kripe dhe gjethet e dafines. Masen e fusim ne furre ne temp 200 grade per 40 min derisa mishi te zbutet. Ne te njejten kohe hedhim gjalpin dhe makaronat i kaurdisim ne nje tigan. Mbasi zbutet mishi i taves u shtojme dhe makaronat. Te gjitha bashke i leme ne furre per 15 min ne temp 200 grade. Ne fund e leme dhe 15 min te tjera ne furre te fikur.
Ju befte mire!

What do you think?

Written by admin

Vasilis Seferise shkruan per Mesuesin e tij:Cilësor dhe shumë i detajuar në çdo gjë që bën…

Sultjash me recel. A ju pelqen?