in ,

Sultjash me recel. A ju pelqen?

Sultjashi eshte nje recete qe pelqehet nga cdo moshe. Shumica e gjysheve ose e nenave tona e kane gatuar shpesh ate. Ne po iu sjellim menyren e pergatitjes se tij dhe pse jo po e rikujtojme qe ta gatuani perseri ate.

Fillimisht ziejme dy filxhan kafeje oriz me dy gota uje. Pasi orizi ka zjere dhe uji ka shteruar plotesisht, shtojme pothuajse nje liter qumesht dhe e lem te ziej pak me orizin. I hedhim nje got e gjysme sheqer, i shtojme dhe vanilje sipas deshires. Dhe me pas tresim nje luge gjelle niseshte me pak qumesht te ftohte dhe ja hedhim qumeshtit qe po vlon. E leme te marr pak val sa te mpikset dhe e heqim nga zjarri. E ndajm te nxehte neper tasa. Pasi ftohet i hedhim siper recel. Stina eshte e nxehte dhe ne mund ta leme dy ore ne frigorifer. Nese deshironi mund ti hidhni kanelle , fruta te thata per me shume shije.
Ju befte mire.

What do you think?

Written by admin

Ju ka marre malli per Gjyvec?

Ju kujtohen “garderobat ne natyre” ku beheshit “karkacul” ne sy te botes ne plazhet e Durresit?