in

Byrek me qepë, ja si përgatitet!

Albana-Anna Gjirokaster qe banon ne ishullin Mikono te Greqise na ka derguar kete recete:Byrek me qepë Mykonos,Recetë tradicionale.

Ja perberesit:

Materialet e fleteve, 700gr. rreth miellit për të gjitha përdorimet vaj, ujë të vakët, për sa kohë që duhet (rreth 1 gotë ujë) 2 lugë çaji, kripë e grimcuar,disa pika uthull

Materiale per mbushje:1 kg djathë Mykonos, 4-5 vezë, 1 tufë kopër të copëtuar, 1 tufë qepësh të prera ,piper e kripe.

Zbatimi: Gatuajini përbërësit e fletës duke shtuar pak ujë, duke u kujdesur që brumi të mos bëhet i butë ose i fortë. Lëreni të pushojë. Përzieni të gjithë përbërësit e mbushjes së bashku (pa zierë qepët). Ndani brumin në dy, duke u siguruar që një pjesë të jetë pak më e madhe se tjetra. Hapni gjethet me shufër në një trashësi prej rreth gjysmë centimetri. Lyejmë një tigan me diametër 42 cm me shumë vaj. Vendosni fletën më të madhe në tigan, në mënyrë që të ketë mjaftueshëm dhe mbërtheni skajet e saj në buzë të tiganit. Përhapeni mbushjen në mënyrë të barabartë. Kthejeni skajet e fletës brenda.

Mbulojeni me fletën e dytë, pa lënë asnjë diferencë. Hidhni shumë vaj dhe priteni në copa katrore ose bakllava me thikë. Piqni në 200 grade.

What do you think?

Written by admin

Ne foto, maturante te gjimnazit Asim Zeneli të qytetit të Gjirokastrës

Shtepite me dy porta te lagjeve te qytetit te Gjirokastres