in ,

Vasil Dhoska, 105 vjeç nuk i ndahej punës dhe ushqimit

Usta Vasili, punës nuk i ndahej nga mëngjesi në mbrëmje. Gdhendte gurin deri afër të 70-ave. 105 vjeç rrojti, me gjellë të para, 2 deri 3 herë në javë, të preferuara kishte ato me lëng, fasule, thierza, supë disa llojëshe me perime e zarzavate, bulmet, djathë e kos.

 

 

 

Hante më pak mish. Qepën e thatë, që e priste copa copa, e vinte në ujë për tërë natën dhe pinte lëngun cdo mëngjes.

 

 

 

Thoshte se i pastronte grykën dhe stomakun.

 

 

Pijen, raki e vere, i donte sa ishte në këmbë. Duhanin e grirë, që e pinte me çibuk, nuk e hiqte nga buza.

 

What do you think?

Written by admin

Ja si rrojti 100 vjet Kiço Dhima

Elmazí Shane, edhe pse 90 vjeçare ngjitej në Këcullë