in

Te Ai Darkonte “Ekipi i Luftëtarit” sa herë ndeshej në Durrës! Mjeshtri i Gatimeve të Peshkut Ilo Lula dhe Sekreti i Recetave të Tij!

Respekt ushqente per te gjithe po kur shkonin ne lokal gjirokastritë, pasi u sherbente, nje cope here, i pyeste me mall per te aferm e miq te tij te larget. Kur ekipi i futbollit “Luftetari “ndeshej ne Durres, aty darkonte, po ashtu ekipi i Partizanit, Tiranes dhe ekipe te tjere.

 

Mjeshter ne gatimin e peshkut ishte Ilo Lula, qe e “transferoi” gatimin e peshkut nga Gjirokastra ne Durres, ku shkoi ne `26-ten, fillimisht me kuzhinierin e mirenjohur te Durresit Ali Cara. 2 vjet ne Ferara te Italise u specializua nga Mario, specialist i degjuar i peshkut, me te cilin nje kohe punoi edhe ne Durres. Ne Itali shkonte dimrin, se veres gatuante ne nje rostiçeri peshku ne plazhin e Currilave, nga mengjesi ne mbremje vone.

 

Pas çlirimit, gatimin e peshkut e ushtroi ne Iliria dhe tek Plepat, ndersa vitet deri ne pension ne Restorant Peshku “Çajupi “ne Bulevardin kryesor ne afersi te Portit. Ishte kuzhinieri me i kerkuar ne darkat festive te kohes apo pritjen e delegacioneve te huaja tek Vilat e Bllokut ne plazhin e Durresit e gjetke. Ajo qe e shquante me shume si profesionist ishte respekti qe ushqente per klientet te cilet i vleresonte per preferencen qe ata tregonin per specialitetin e tij dhe sherbente për të gjithe njelloj, pa bere diferencime, i priste me pjaten plote e buze ne gaz.

 

Nga menyra si i trajtonte llojet e peshqeve dhe stolisjet qe u bente ne pjate, ishte i paarritshem. Peshqit e detit i klasifikonte sipas llojit, vlerave e shijes. Ne momentin e marrjes ne dorezim i nuhaste, i shikonte ne sy e i prekte per t`i dalluar ne ishin te fresket, me bronke te kuqe, sy te ndritshem dhe trupin te forte e jo te bute. Koken nuk e ndante kurre nga trupi i peshkut, vetem ne rastet kur pergatiste supra.

 

“Koke e trup bashke, qe te veje ne bark “, thoshte shpesh. Peshqit e zier i shoqeronte me salce majoneze qe e pergatiste me te verdhat e vezeve. Ato i rrihte mire se bashku me pak kripe dhe vaj ulliri duke vazhduar rrahjen me pak limontoz te shkrire ose leng limoni , deri sa vaji te hapej e te mos dukej më. Kujdes bente per dekorin e pjates, vendosjen e racioneve te peshkut por dhe salces, shoqeruar dhe me garniture tjeter.

 

Shoqerimin e peshkut sade te zier e realizonte me disa lloje sallatera e majoneze per te terhequr fillimisht syrin e klientit. Ne fillim ha syri, pastaj goja, thoshte shpesh mjeshteri i vjeter i peshkut. Peshkun e gatuante edhe ne furre e vetem me perime e zarzavate qe shkonin ne shije.

 

Peshkun e tregetonte te fresket e jo te ndenjur qe te ishte i qete me veten, me profesionin dhe klientet qe nuk i ndaheshin restorantit ku sherbente. Me peshke pergatiste mbi 20 lloje supera si, supe peshku me patate te ziera, me barishte,me profiterole, me patate e veze, midhje e buke te thekur, me oriz, ve e limon, me byrek sfoliat etj. Peshqit i gatuante edhe me fruta. I stoliste ne pjate si piktor, shprehen kliente qe kane shijuar nje pjate me peshke te pjekur, te diganisur apo te zier lyer me vaj e pikuar me limon, stolisur me ereza nga dora e mjeshtrit gjirokastrit. Mjeshter ne gatimin e peshkut ishte dhe djali, Pilua që recetave të babait të tij i shtoi dhe ato qe mori ne shkollen profesionale te kuzhiniereve ne Tirane.Punoi ne restorantet me te mira te Durresit dhe tani vazhdon në athinë ne restorante ku kerkohet gatim cilesor, me asortimente te tradites e bashkekohore, per turiste qe perfaqesojnë kerkesa te ndryshme ne fushen e kulinarise, pa iu larguar specialiteteve te lidhura me grupin e peshqeve.

 

Në vazhdim disa gatime që shume mire mund t`i pergatisni…

 

What do you think?

Written by admin

Autostrada e Re që ju çon nga New York-u në Londër me makinë, pa hipur në ndonjë traget!

4 Gatime Peshku që Mund t’i Përgatisni Vetë në Shtëpi, duke Zbatuar Recetat e Mjeshtrit Ilo Lula!