in

Supë me Kërpudha – Një Recetë e Thjeshtë e një Darke Moderne me Veti Shëndetësore!

Sot do provojmë një recetë të vecantë që padyshim i përket kohëve moderne…

Supa me Kerpudha nuk bën pjesë në gatimet tradicionale të Gjirokastrës por miqtë në ditët e sotme mund t’i befasoni edhe me gatime të tilla plot shije.

Perberesit:
Kerpudha te prera holle
1 qepë
4 gota me lëng pule ose lëng mishi
1/3 e gotes me miell
Dy luge gjalp
1 majdanoz
1 pana

Pergatitja
Ne nje tigan me zjarr te lehte hedhim gjalpin. Ndersa mer nje vale hedhim qepen te prere holle. E skuqim per 5 deri ne 8 minuta. Hedhim kerpudhat e prera dhe me pas pak kripe e piper sipas deshires. I leme te gjitha 8 deri ne 10 minuta. Mases qe pergatitem I hedhim 1/3 e gotes me miell. E trazojme derisa derisa masa te behet nje e tere. Pergatitjes I shtojme 3 gota me leng pule ose perimesh. E ziejme per 10 minuta duke e trazuar. Mbasi e kemi pergatitur I hedhim 3 luge pana dhe e ziejme per 10 minuta ne zjarr te lehte. Ne fund I hedhim majdanoz dhe e servirim ne pjate.

Konsumimi i kërpudhës ka këto veti të mira për shëndetin:
Zvogëlon nivelin e kolesterolit dhe është rregullator i sheqerit në gjak. Ka përmbajtje të lartë të insulinës që ndihmon në uljen e glukozës dhe është një nga antioksidantët natyrorë më të fuqishëm. Përmirëson sistemin imunitar, etj.

What do you think?

Written by admin

Shqipëria pa Shqiptarë – Kronika e “Zërit të Amerikës” mbi Largimin e Popullsisë nga Gjirokastra dhe Statusi i Presidentit Meta

Bjondja – Ankohet se e vrasin Këpucët, Zbulon se i ka në Këmbët e Gabuara!