in

Supa më e mirë e ditëve të ftohta me avokado dhe….

Avokado dhe presh per supen me te mire te diteve te ftohta

Supa është një nga elementët më të rëndësishëm të vaktit të ditës dhe eshtë e mira të konsumohet në çdo stinë sidomos në dimër. Me poshte listojme perberesit te cilet ndihmojne ne pergatitjen e kesaj supe kaq te shijshme.

1luge gjelle gjalpe
4 presh
Arre moskat
2 patate mesatare
1 liter leng pule
4 luge gjelle krem pana
1 avokado
Kripe,piper i zi

Udhezimet per pergatitje:
1. Shkrijme gjalpin ne tenxhere dhe pasi te kemi lare dhe prere holle preshin, i shtojme ne tenxhere dhe i kaurdisim pak per 5 minuta.

2. Sperkasim pak me arre moskat dhe kripe dhe vazhdojme perzierjen.

3. Patatet e qeruara i presim ne copeza te vogla me qellim qe te ziejne shpejt, i shtojme ne tenxhere, shtojme piper dhe lengun e pules.

4. Me pas shtojme edhe 4 luge gjelle krem pana. Vendosim kapakun dhe e leme supen te zieje per 15-20 minuta.

5. Pasi te jene ziere mire preshi dhe patatja kalojme supen ne blender dhe e kthejme ne krem.

6. Se fundmi, presim nje avokado ne kubike te vegjel, i sperkatim me pak leng limoni dhe kur ta servirim supen, shtojme 1/4 e avokados ne kubike ne pjate.

Ju befte mire!

What do you think?

Written by Admin

Tërmetet po zhvendosen! Ja ku ka pasur lëkundje të konsiderueshme…

Ja si ishte një Ditë Pazari në Bashte të Teqesë – Po ju si e kujtoni?