in

Sot do provojmë Patate të Pjekurra në Furrë, dhe le t’i Bëjmë siç duhet!

Kjo është receta më e mirë e patates së pjekur që po ju tregojmë sot!

Mësoni si të piqni në furrë një patate që është krejtësisht e freskët dhe aromatizuese nga ana e jashtme, e butë dhe e shkrifët nga ana e brendshme, dhe është krejtësisht e shijshme.

Është shumë e thjeshtë!

 

PËRBËRËSIT E PATATES SË PJEKUR NË FURRË

Për të bërë patatet e pjekura të përsosura, do t’ju duhet:

1 – Patate nga ato të mëdhatë me lëkurë kafe të errët. Lëkurat janë të këndshme dhe të trasha, të cilat janë të përsosura për thithjen në furrë.

2 – Vaj ulliri ose gjalp i shkrirë.

3 – Kripë e trashë.

4 – Piper i zi i freskët që ta spërkatni në lëkurën e patates përpara se ta piqni.

 

 

Tani le të flasim për mënyrën e bërjes së patateve të pjekura në furrë. Këtu janë hapat:

1 – Nxehtësia e furrës duhet 230 gradë në mënyrë që lëkura të jetë e këndshme dhe e thatë.

2 – Rreshtoni një fletë metalike ose letër pergamene rezistente ndaj nxehtesise.

3 – Shponi patatet me një pirun. Sepse askush nuk dëshiron të merret me patatet që shpërthejnë. 😉

4 – Filloni pjekjen! (Raundi 1) Pra, kjo është pyetja e madhe – sa kohë të piqni një patate?

 

Përgjigje – në dy raunde! Për raundin e parë, thjesht lyeni pataten me vaj ose gjalp te shkrire dhe vendoseni direkt në furrë e në këtë pikë piqini për rreth 25 minuta, derisa lëkura të fillojë të ndihet e thatë dhe pak me rrudha. Kjo do të ndihmojë që patatja juaj e pjekur të jetë edhe më e pastër në fund. Por gjithashtu duhet t’i japim asaj pak vaj për të ndihmuar në përfundimin e procesit.

 

5 – E lyejmë pjesën e jashtme të patates me vaj ulliri ose gjalpë të shkrirë. Ju rekomandojmë ta bëni këtë me një furçë pastiçerie, dhe sigurohuni që ta lyeni në mënyrë të barabartë në të gjitha anët.

Pastaj spërkateni pataten me kripë kokër-madhe, dhe vendosini patatet përsëri në fletën e pjekjes, në mënyrë që të mund të piqen në mënyrë të barabartë nga të dy anët.

 

6 – Pjekja! (Raundi 2) Kthejeni pataten tuaj të pjekur në furrë dhe gatuajeni për 20 minuta shtesë. Kontrolloni për mirëqenien duke shtrydhur pataten (duke përdorur doreza furre pasi është një patate e nxehtë!).

 

Nëse brenda çdo gjë duket e këndshme dhe e butë nën presion, hiqini patatet nga furra.

Përndryshe, vazhdoni gatimin edhe 5-10 minuta derisa të bëhen patatet.

Koha e gatimit do të ndryshojë në varësi të madhësisë së patateve. Por mund të themi se mesatarisht do të duhen 45-55 minuta gjithsej për t’u pjekur.

 

7 – Pritini nga lart, shtrydhni, hidhini pak gjalp, mbushini me ingrediente te preferuar, dhe shërbejini!

Pra mbasi i çani nga sipër patatet e hapura përgjatë gjatësisë me një thikë, jepini një shtrydhje të mirë për ta hapur, shtrojeni atë me një pirun, shtoni erëzat ose mbushjet tuaja të preferuara dhe SHIKONI KETE FOTO

Kjo patate e përsosur dhe e freskët nga jashtë, e butë dhe me gëzof në brendësi.. patatja e pjekur oh aq e shijshme tani është e juaja për tu shijuar.

Ju ose mundet  thjesht ta shërbeni me një copë gjalpi dhe pak kripë e piper, ose të bëni zbukurime dhe ta ngarkoni me punimet tuaja!

Si të dëshironi 🙂

 

What do you think?

Written by admin

Parkim me Pagesë ose Gjobë brenda Sekondit – Fatura që na Pret të Gjithëve Ditën e Punës

A ia dini kuptimin? Fjalë dhe shprehje nga Fjalori i së Folmes së Gjirokastrës