in

Qollopite Gjirokastrite sipas Recetës Tradicionale nga Amvisa Zana Mamani Babameto

Ja si e pergatit Qollopiten amvisa gjirokastrite Zana Mamani Babameto:

Ne nje tenxhere hedhim 1 liter uje, 1 luge caji me sode buke, kripe dhe vaj.

E perziejme gjer sa te treten pastaj hedhim miellin dhe e perziejme mire qe te mos ngelet kokrra gjer sa te behet nje mase edhe me e trashe se brumi i petullave.

Taven e lyejme me vaj dhe ne te hedhim brumin qe e sheshojme me luge dhe mbi te hedhim djathera te grira ne gjithe siperfaqen e brumit te hapur.

Taven e vendosim ne furre ne 200 grade per 40 minuta. Pas pjekjes qollopiten e presim ne copa katrore te rregullta dhe e vendosim ne pjate.

Normativa per 5 persona:
700 gr.miell gruri,
200 gr.djathe,
2 gota kos,
1 luge kafe sode,
2 filxhane vaj,
uje dhe kripe.

Ju befte mire!

What do you think?

Written by admin

Ndahet nga jeta mësuesi i njohur gjirokastrit Shefqet Shehaj

Urim për 70 Vjetorin e Lindjes të Mjeshtrit të këngës Shqiptare Luan Zhegu, edhe Mik i Faqes tonë!