in

PESHK I ZIER ME SALLATE ALLARUSE – Nga Kuzhinieri Spiro Lula, që Gatuante vetëm në Restorante Peshku me Emër në Greqi!

PESHK I ZIER ME SALLATE ALLARUSE

 

Ne rastin kur peshku gatuhet sade, i zier, perdoret pak kripe, uthull, karrota ne copa te vogla dhe nje grusht qepe kaluar faqet e tyre mbi sobe, tre flete dafine dhe pipir i zi që bashkohen ne uje qe vlon gati 30 minuta.

 

Pastaj peshku pritet ne racione dhe hidhet ne lengun e ftohur pas vëlimit.

 

 

Ne zjarr te avashem, per gati 30 minuta, kullohet uji dhe racionet e peshkut. Pa humbur formen vendosen ne pjatance ,sa te ftohen.

 

Sallata alla ruse pergatitet me fasule te qeruara po te ziera.

 

Pasi zihen karrotat ato priten në kubikë te vegjel se bashku me patatet e ziera dhe bizele, vec e vec, kullohet uji dhe pastaj bashkohen në tavë me pak turshi te prere copa copa dhe fasulet e pergatitura me pare, shoqeruar me majdanoz, uthull dhe pak kripe.

 

 

Salca majoneze, nje pjese perzihet me sallaten e pergatitur dhe tjetra hidhet mbi te, shoqeruar me disa kokrra ullinj, edhe aneve, per shije e dukje.

 

 

What do you think?

Written by admin

PESHK SADE TE ZIER – Nga Kuzhinieri Spiro Lula, që Gatuante vetëm në Restorante Peshku me Emër në Greqi!

Historia e Fshatit në Librin “Skoreja e Pogonit” e Dhimitër Bedulit!