in

“Oriz me qumesht”,cila eshte receta dhe si i thone ne Gjirokaster e gjetke?

E keni harruar apo nga qe eshte gatim i vjeter nuk ju kujtohet!

Nje amvise qe e pelqen gatimin dhe nuk ju ndahet atyre te vjetra, tipike si i benin gjyshet e para, se  keto te sotmet disa e jo te gjitha dhe nuk dine dhe nuk duan te mesojne, i bien shkurt. Ju shkon mendja per nje embelsire dhe thone”Tani ka pazari plot, nga te gjitha te mirat”

Ka vertete po ndryshe kur e pergatit vete nje embelsire e ndryshe nga dora e botes. Pastaj ca nikoqire me pervoje edhe bejne llogari, thone, me shpenzimet e mia me vete kaq e aq, ta blej ne Pazar eshte dhe dy e trefishi i cmimit.

Po le te mos largohemi nga fotua ne faqe dhe dicitura e vendosur “Oriz me qumesht”.

Tani pyesim:Si quhet ne Gjirokaster e jug te vendit kjo embelsire dhe cila eshte receta?

What do you think?

Written by admin

Thoma Spiri, intelektuali i lagjes/ Ndonje që nuk dinte ç`kish ndodhur, shprehej se ”Thomai ja hodhi zborit!”

“Ta gëzosh emrin po aq të bukur dhe të shenjtë!”-Gazetari uron motren per Diten e Emrit