in

Miremengjes me Trahana Lunxheria , ju befte mire !

 

Nese akoma jeni duke menduar se cdo te hane femijet sot, dhe jo vetem, ju kujtojme trahanane, nje nga ushqimet tradicionale dhe qe e shijshme dhe e pergatitur mbi basen e tradites eshte Trahana

Lunxheria.

E gjendur prej 25 vitesh ne tregun shqiptar dhe me gjere, eshte  produkt i pelqyer per cdo familje, me shume vlera , e pasur ne minerale, acide organike, proteina dhe fibra.

Trahana Lunxheria eshte zgjedhja ideale edhe per mengjesin e sot . Ju kujtojme perberesit dhe menyren e gatimit:

-50 gr trahana e ëmbël
– ½ gotë ujë
– ½ gotë qumësht
– 50 gr djathë i bardhë
– 1 lugë gjelle vaj ulliri
– 2 feta bukë e thekur
Ujin ziejeni ne nje  tenxhere të vogël dhe ne te shtoni trahananë dhe beni kujdes te ulni nxehtësinë. Qe trahanaja te mos ngjiti, perziejeni vashdimisht dhe per 5 minuta shtoni qumështin dhe vajin dhe vijoni ta përzieni deri sa të trashet. Nëse është e nevojshme shtoni pak ujë. Shërbejeni në një pjatë të thellë ose tas. Shtoni bukën e thekur të copëtuar dhe djathin e bardhë sipër. Ju befte mire!Miremengjes me trahana Lunxheria Ju befte mire!

What do you think?

Written by admin

Nga Fjalori i te folmes se Gjirokastres, nisim konkursin “Kush e gjen?!”

Mesoni fituesen per fjalen e pare te “fshehur” te konkursit “Kush e Gjen”nga fjalori i te Folmes te qytetit te Gjirokastres