in

Mesoni fituesen per fjalen e pare te “fshehur” te konkursit “Kush e Gjen”nga fjalori i te Folmes te qytetit te Gjirokastres

Po ju njohim me fituesen e konkursit “ Kush e Gjen?!”
Se pari ju falenderojme per interesimin dhe pjesemarrjen:

Mbi 16000 veta kane ndjekur postimin, 3190 e kane lexuar, 403 e kane pelqyer dhe komentuar duke sjelle ne faqe qindra fjale te vjetra nga e folura e qytetit tregues qe flet per dashuri dhe perdorim te tyre.

Sic ju kemi premtuar ne shkrimin e kaluar “ Nga Fjalori i te Folmes se Gjirokastres,nisim konkursin “Kush e Gjen?!” ne te cilin kerkohej qe midis 10 fjaleve qe fillonin me shkronjen M duhet te gjendej njera, ju veme ne dijeni se fituese eshte doktoresha e njohur gjirokastrite me banim ne Tirane Flutura Hashorva qe e para gjeti fjalen e fsheshur dhe qe eshte “MUKAFA”.

Ja komenti i saj:

Flutura Hashorva
Mukafa’,minxirjare,morash,mastraf,makat,moskovolis,molivo,molar,musulle,mulhasur.

Per transparence, mund te ndiqni radhen e komenteve.

Kete fjale pas saj e kane gjetur dhe komentues te tjere te cilet i pergezojme por qe kete radhe nuk marrin dot dhurate, megjithate mos t`i humbasin shpresat se konkursin “ Kush e Gjen?! ” gjirokastraonline do ta vazhdoje dhe shoqeroje edhe me libra te tjere dhurtate te autoreve gjirokastrite.

Ja le te vazhdojme me fjalen e dyte qe ju duhet te gjeni te cilen e kemi ndertuar mbi bazen e nje postimi qe na ka derguar Edi Pesha, valltar “veteran” i ansamblit artistik i pallatit te kultures te Gjirokastres, sot me detyre te rendesishme, drejtor i Sherbimit te Transportit Rrugor ne rajonin e jugut.

Edi kujton kete episode kur udhetonin me autobus me ansamblin dhe luanin  “Kush e gjen” me fjale te vjetra te te folmes te Gjirokastres.

Ja postimi i tij:

“ Njè herè mè kujtohet qè Xhelali kèrkonte fjalè qè fillojnè me “ç”….u thanè shumè: çatma, çarçaf, çadèr, çerçem, çuçkè, çaçkè..etj etj…pas shumè e shumè fjaleve qe u permenden, tè gjithè mbetèn, s`kishin mè dhe, sipas rreguyllit te vendosur, u dègjua zèri bas i Xhelalit qe permendi fjalen qe kishte ne mendje. Fjala shkaktoi te qeshura e si zakonisht filluam lojen nga e para…”

Kete fjale nuk po e tregojme se duam q e ta gjeni ju.

Per kujtese ju kujtojme dhe disa fjale te tjera te vjetra te qytetit qe fillojne me ç. Ja: çaçute, çajdane, çallek dhe tani eshte radha tuaj per te vazhduar deri sa te gjeni fjalen e kerkuar dhe te hedhur ne loje.

Edhe kete radhe perseri per fituesin qe do gjeje i pari kete fjale gjirokastraonline do dhuroje dy libra,monografite “Haki Femera kthehet ne shtepi” dhe “Shefqet Kokalari midis dy koheve” te autorit Andon Lula.

What do you think?

Written by admin

Miremengjes me Trahana Lunxheria , ju befte mire !

Nina Dhrami: Nje foto , nje kujtim i bukur!