in

Lakra e kuqe eshte nje nga perimet me te mira te familjes se lakrave, dhe ja perse…

Ngjyra e saj e kuqe fale pigmentit bimor me veti fantastike antioksiduese e ben lakren e kuqe nje nga perimet me te mira te gjithe familjes se lakrave. Lakra e kuqe permban 10 here me shume vitamine A dhe gjithashtu vlere me te larte te hekurit. Ajo duhet te gatuhet me teper se lakra e bardhe dhe me poshte ne te gjirokastra online po ju rradhisim arsyet

1. Ajo ndihmon ne parandalimin e qelizave te keqija
Sa me e erret te jete ngjyra e frutit apo e perimeve, aq me i larte eshte numri i antioksidanteve. Ne kete menyre sa me shume te hani ushqime qe luftojne radikalet e lira aq te shendetshem do te jeni.

2. Forcon sistemin imunitar
Sa me te mire ta kemi sistemin imunitar aq me pak infeksione e semundje do te kemi. Lakra e kuqe eshte nje nga perimet baze te rregullimit te sistemit imunitar.

3. Ajo ndihmon ne lehtesimin e ulceres se stomakut
Per te gjithe ju qe e mendoni nje ushqim paksa te rende dhe ndoshta te merzitshem duhet te dini qe lakra e kuqe permban nje aminoacid per lehtesimin e dhimbjes dhe inflamacionit te mukozes se traktit tretes.

Prandaj mire do te ishte te konsumoni lakren e kuqe cdo dite ne nje sallate, ose ndoshta dhe ne nje lenge.

What do you think?

Written by admin

Ismail Kadare nderohet edhe me titullin “Qytetar Nderi i Fierit”

Ndiheni te tensionuar? Me kete metode te thjeshte relaksoheni menjehere