in ,

Kulac, si ai qe na i bejne gjyshet tona te dashura

Ju mund te keni provuar shume kulac nga duart tuaja, por sipas kesaj recete do te shijoni nje kulac ndryshe pasi dy ingredientet si mielli integral dhe ai i thekres i japin nje shije krejt tjeter kulacit qe do te pergatisim.

Perberesit
300 gram miell integral
100 gram miell thekre
200 gram kos
1 luge kafe kripe
1 luge kafe sode buke
1 luge gjelle vaj ulliri

Pergatitja e recetes
1. Pergatitja eshte mjaft e thjeshte. Ne nje tas mjafton te bashkojme miellin, kripen, soden dhe i trazojme mire.
2. Ne fund shtojme kosin dhe vaj ulliri
3. Me mbas e punojme masen me duar derisa te krijohet nje mase kompakte.
4. Se fundmi e fusim ne furre qe te piqet per 30 minuta ne temperature 180 grade. Sipas deshires mund ta shijoni me gjalpe ose me djathe te bardhe.
Ju befte mire!

What do you think?

Written by Admin

Këtë Lajm Duhet ta Lexojnë të Gjithë Mjekët

Statuja e Vaçe Zelës në Qendër të Qytetit të Lushnjës, Vepër e Skulptorit Gjirokastrit Arben Bajo