in

Statuja e Vaçe Zelës në Qendër të Qytetit të Lushnjës, Vepër e Skulptorit Gjirokastrit Arben Bajo

Statuja e Vaçe Zelës në Qytetin e Lushnjës, Vepër e Skulptorit Gjirokastrit Arben Bajo.

Arben Bajo eshte skulptori gjirokastrit qe ka realizuar statujen ne bronx kushtuar Kengetares se famshme Vaçe Zela, vendosur ne nje nga ambientet kryesore te qytetit te saj te lindjes, ne Lushnje.

Per kete veper, skulptori Arben Bajo, ne diten e perurimit, ka marre urime dhe falenderime nga qytetaret e Lushnjes por dhe nga miqte e dashamiresit e kenges se Vaçe Zelës.

Ata e kane uruar edhe ne faqen e tij ne fb.

Ja disa nga vleresimet dhe urimet:

Xhemal Qendro:Bravo Beno, per kete figure te shquar, shume bukur ka dale!

Engjell Frasheri: Me duket sikur flet puna jote, dhe me shkakton emocione Bajo.

Mitsis Jorgos:Bravo Mjeshter karakter gjendje emocion ART … URIME!

Dita Kacani: Te lumshin duart

Elida Buçpapaj Urime e mrekullueshme!

Liliana Kumbaro Ristani:Te lumte, Beni! Nje realizim i shkelqyer!

Brunilda Ferhati: Perfekt… dhe keshtu degjoj tigujt e mrekulleshem te Vaces!

Paulin Lalaj: Urime profesor e arrire. Dinjitoze.

Bashkim Cami: Maestro me karakterin tend tip Isaj me emocionon dhe me ben te ndihem mire.

Robert Shamo Ultra,si gjithmone.

Sokol Shameti: E paske qarë. Të lumshin duart!

Fahredin Spahija: Të lumtë Arben, ke përjetësu për mrekulli Divën!

Rozafa Shpuza: Te nep ndjesine se po ndigjon tingullin… Super!

Gezim Osmanaj: Beni te lumshin duart e arta.

Kreshnik Xhiku: Urime Ben!

Fatos Karagjozi: O Beni ti e ke ber kete?

Ermira Hoxha Gjikondi: KRYEVEPER

Konstantina Nastou: Plastika dhe temperamenti i nje artisteje si Vaçe Zela eshte dhene ne madheshtine e saj permes kesaj skulpture. Magnifique !

Arben Bajo, urime dhe vepra te tjera te urojme , edhe nga gjirokastraonline.

What do you think?

Written by Admini

Kulac, si ai qe na i bejne gjyshet tona te dashura

Kur Dalim Nga Shtëpia- Mit`hat Tola: “Shqiptarët Nuk Duhet të Mendojnë që Janë Gjergj Elez Alia dhe nuk Vdesin…”