in

Kjo është receta e Tavës së Dheut , gatimit aq të pëlqyer nga të gjithë

Tava e dheut eshte nje nga gatimet me te mira te shqiperise se mesme. Nese do te udhetojme ne kete zone, ju keshillojme te provoni kete gatim qe kjo zone duket se e ka zakon ta gatuaj.

Por, nese shija e saj na pelqen aq shume dhe deshirojme ta konsumojme edhe ne shtepite tona keto dite te ftohta te dimrit ne ju vijme ne ndihme duke ju dhene receten me poshte.

Perberesit e recetes
30 gr qepe
30 gr spec i kuq (djeges)
30 gr spec jeshil
70 gr mish vici
30 gr gjize
50 gr salce domatesh
10 gr miell
3 gr majdanoz
2 gr kripe
2 gr piper
pak gjalpe
gjysme thelpi hudher
vaj ulliri

Pergatitja e gatimit te taves se dheut

Per pergatitjen e taves se dheut, si fillim presim mishin e vicit ne kubike te vegjel. Me pas grijme ne rende qepen dhe specin jeshil.

Ne nje tenxhere hedhim pak vaj ulliri dhe hedhim qepen, mishin dhe specin. I shtojme dhe miellin dhe i kaurdisim deri ne momentin qe te marre nje ngjyre te kuqerremte.

Me pas i shtojme salcen domates, specin e kuq djeges, qe me pare e kemi grire ne rende dhe pasi i kaurdisim perberesit, shtojme pak uje dhe gjize dhe i leme te ziejne per 2-3 minuta.

Pas zierjes e heqim tenxheren dhe e leme menjane. Marrim taven e dheut, e lyejme me gjalpe dhe e vendosim ne sobe, ne menyre qe te nxehet sa me shume. Ne momentin qe tava eshte zier, ihedhim perzierjen e pergatitur dhe e fusim ne furre per 5 minuta ne temperaturen 200 grade.

Pasi e nxjerrim taven nga furra, ajo eshte gati per tu servirur.

Ju befte mire!

What do you think?

Written by Admin

Shëtitje Turistike në Gjirokastër dhe Krahinat Rreth Saj…

Pse Duhet t’i Kujtojmë Historitë e Frikshme të Zjarreve në Pazar dhe Mëhallat e Gjirokastrës!