in ,

Kek me spinaq, keni provuar ndonjehere te tille?

Keku me spinaq eshte nje recete shume e vecante, por edhe nga shija e tij gjithashtu.

Me poshte po iu tregojme receten se si ta pergatisni ate.

Ingredientet per pergatitjen e kekut

3 veze
170 gram sheqer kafe
200 gram spinaq
1 filxhan me vaj ulliri
2 filxhan kafeje me kos
1 bustine vanilje pluhur
300 gram miell
1 bustine pluhur pjekes

Udhezimet per pergatitjen e recetes

1. Ne nje ene rrahim vezet me sheqerin. Shtojme me pas spinaqin e lare mire dhe te copetuar, kosin dhe vajin e ullirit.
2. E perziejme mire me nje mikser elektrik. Shtojme gradualisht miellin, pluhurin pjekes dhe vaniljen.
3. Pasi masa te jete homogjenizuar, e shtrojme ne nje tave per pjekje dhe e fusim ne furre per 45-50 minuta ne temperature 200 grade.
4. Mbasi e heqim nga furra, e leme kekun te ftohet dhe me pas e shijojme.
Ju befte mire

What do you think?

Written by Admin

Kur Dine Asqeri Ishte Drejtor i Postës të Qytetit të Gjirokastrës

Këto Këshilla Si të Mbrohemi nga Gripi duhet t`i Lexojnë dhe Zbatojnë të Gjithë!