in

Këto Këshilla Si të Mbrohemi nga Gripi duhet t`i Lexojnë dhe Zbatojnë të Gjithë!

Duket se gripi ne mos eshte sheshit eshte ne prag te deres.Ne qendrat shendetesore, ne urgjence e pediatri jane shtuar vizitat dhe shtrimet, si te rritur dhe femije.

Nje situate e tille eshte bere e njohur edhe nga institucionet e larta mjekesore, per marrjen e masave parandaluese, flitet edhe ne Tv dhe shkruhet ne shtyp, te angazhuara jane dhe faqe e portale.Te gjithe te shqetesuar qe t`i paraprihet ndonje shkallezimi qe sigurisht eshte me pasoja.

Kete shqetesim e ka dhe Dr Aferdita dhe Doktor Laver Stroka qe japin keshilla  parandaluese qe duhet te njihen e zbatohen nga te gjithe per mbrojtjen e shendetit.

Per luftimin e gripit Coronavirus thone se  mire eshte perdorimi Hudher 1-5 thelpa ne dite me kos ose gjize, qepe dhe presh si ndihmes, Uje 500 gr + kripe 1 luge gjelle per gargare sa here qe e shikon te nevojshme, Kos, fruta, perime stine mbi 500 gram /dita per cdo produkt, Ngrohje kurrizi cdo darke, sidomos pas larjes trupore, po jo larje e trupit ne mengjes dhe  floket te thahen menjehere pas larjes, perdorimi i  speces djegese ne fasule dhe ne trahana, çajrave bimore sidomos trandafil i eger(krene), qendrimi ne Ajer te paster dhe te fresket ne dhome duke shmangur diferencat e teperuara te temperatuarave brenda- jashte, si ne zyre, shtepi, makine dhe ne natyre, te heqesh dore nga alkoli dhe duhani dhe nga mjediset e populluara te mbyllura, te fshish  djersen pas stervitjes dhe ndero te brendeshmet, te shmangesh qendrimin i djersitur pas stervitjes ne mjedis te ftohte, te mos pishe uje dhe lengje te ftohta nga frigoriferi dhe as te nxehta, por ne temperatura mjedisi te pranueshme per shijen normale 10-15 grade Celsius.

Dhe keshilla e fundit e tyre:ndaje kete material qe me te te njihen edhe miqte tuaj!

Kjo kerkese eshte per te gjithe, te gjithe e duam shendetin, te gjithe duhet te mbrohemi nga Gripi qe eshte me pasoja, ndaj duhet parandaluar.

What do you think?

Written by Admini

Kek me spinaq, keni provuar ndonjehere te tille?

Siç ka Treguar Mësuesja Veterane Seno Zhorda: Drekë, Valle dhe Këngë për Marshallin Malinovski nga Grupi i Valleve të Shtëpisë së Kulturës në Kalanë e Gjirokastrës.