in

Ja si e bejne buranine gjyshet gjirokastrite?

E verteta eshte qe ne familjet gjirokastrite darka mund te kaloje me “ c`te kete “ dhe ne pergjithesi, darkes nuk i kushtohet ndonje rendesi e madhe ne kuptimin e tryezes me gjelle te rena, fjala vjen me mish, se te ri rende, po preferohet kos , ndonje supe e ndonje gjelle e lehte.

Kjo tradite ka mbetur qe nga gatimet e gjysheve te para jot e sotmet qe edhe kane nga te gjitha se i gjejne dhe te gatshme ne supermarket.

Ato gjyshet e para darken e shkonin edhe me nje burani te lehte qe perberesit i hidhnin duke i pare me sy.
Duke pyetur mesuam si e gatuanin nga nje specialiste e gatimeve karakteristike te Gjirokastres.


Ja cfare ajo na tha:
“Perberesit mund t`i thom po gjyshet nuk kishin peshore dhe shume gjelle i benin me hamendje dhe kjo ishte eksperience gatimi .

Perberesit : spinaq ose lakera te egra ( vinin nga Lunxhi ) + frito te qepeve te njoma te prera si unaza dhe i shtypim me pak krype + kopro +mandanos .Lakrat priten.( ne nuk i zienim po vetem i prisnim trashe ) .Te gjitha keto trazohen dhe kur hidhen ne tenxhere hidhet edhe orizi po jo shume plus vaj dhe pak uje ( pak se leshojne uje lakrat ) Ne fillim zjarri i larte sa te filloje te marij vale ulet temperatura dhe te ziej avash .Gjithmone e shqeronim me kos.

Une ,gatuaj si ne shtepine tone po edhe te shtepite ku venim . Natyrisht e kam zgjeruar menyne dhe bej eksperiment edhe me ato qe lexoj apo shikoj.

Per keto foto me burani nga interneti shprehni mendimin tuaj si e gatuani dhe midis tyre nga e para tek e pesta thoni cila pjate eshte me burani gjirokastre per te shpallur dhe sa do te jene fitues.

What do you think?

Written by admin

Foto ne lagjen Hazmurat te Gjirokastres, kush eshte mesuesja po femijet cilet jane?

Ne Labove te Kryqit te Gjirokastres, njihuni me Bujtinen magjike, me diell edhe ne perendim te dites