in

Gatimi qe pelqeu me shume Ali Pashe Tepelena ne pashallekun e Beratit

Ka shume rrefenja per Ali Pashe Tepelenen, ,njera nga te cilat eshte kjo:

Gjate nje vizite qe beri ne pashallekun e Beratit, per dreke kuzhinieret e ketij qyteti i gatuan pilaf te shoqeruar me teste kaposhi te skuqura me gjalpe dhe te sperkatura me kanelle te bluar.

Ali Pasha mbeti shume i kenaqur dhe, kur u kthye ne Janine, kerkoi nga kuzhinieret e tij qe t`i gatuanin po ate gjelle qe hengri ne sarajet e pashallareve berates, por gatimet e tyre nuk e kenaqen.

Urdheroi nje nga kuzhinieret e pallatit qe te shkonte ne Berat dhe te mesonte menyren e gatimit te pilafit qe i pelqeu shume dhe qe i mbeti emri “Pilafi Ali Pasha”

What do you think?

Written by admin

Lajm i hidhur/ Hueyda El Saied  do te kujtohet per fjalen dhe buzeqeshjen e embel, aftesite profesionale ne disa fusha…

Nje foto nje kujtim/ Mesues dhe punonjese te nderuar te arsimit gjirokastrit