in

Mesoni se kush e feston dy here Vitin e Ri ne qytetin e Gjirokastres

Mesoni se kush e feston dy here Vitin e Ri ne qytetin e Gjirokastres

Festimet e Vitit te Ri edhe pse u shqeruan naten e 31 Dhjetorit bashke me urimet me mish te pjekur, vere e raki, embelsira e fruta , pas dy javeve te para te ketij muaji janar filluan perseri dje e vazhdojne deri ne daten 15 janar ne ambientet e komunitetit rome ne qytetin e Gjirokastres.

Festa 3 ditore per kete komunitet ka nje emer Festa e Vitit te Ri, pra dy festa njera pas tjeteres, tradite rome qe ka mbetur e trasheguar.

Bukur kalojme thone romet e mbledhur me shtepi ne lagjen Zinxhira , dy festa per nje ngjarje mire na bejne, gezojme, hame e argetohemi, ne tryeze me gjithe te mirat, mish te pjekur, verera e rakira disa lloje, me rrush, man e kumbull, po dhe fruta e embelsira si kjo ne foto.

Shume mire romet e Gjirokastres qe jane rregulluar e me mire do rregullojne jetesen dhe shtepite.

Festofshi cdo vit nga dy festa per nje Vit te Ri me shendet e gezime!

What do you think?

Written by admin

Eshte ndare nga jeta publiçisti,shkrimtari dhe veterani i njohur Sevo Tarifa

Tregoni se si i bente qoftet gjyshja tuaj!