in

Koha është tani: Gliko të Gjirokastrës me karpuz

Ns shkruan Alketa Ap Frojdi:

Ne gjirokastritet,te pakten brezi im,cdo gatim e kemi mesuar nga gjyshet,pastaj nga mamate tona nikoqire. Po i pergjigjem me kenaqesi kerkeses te gjirokastra online per te ndare me ju ne faqen e saj receten gliko me karpuz qe une e pergatise me shume kenaqesi.

Zgjodha nje karpuz me xelefken,(lekuren) nje cik te trashe qe eshte per gliko.

I ndajme ne dy pjese thelat per ta qeruar me lehte,ate pjesen jeshile,pasi ia heqim thelave,edhe ate cik te kuqe qe ka mbetur,me thike te troisur mire,avash-avash.

I japim format qe duam vet,trekendesha ose katrore te vegjel

Mund te besh gjysmen e karpuzit ose te gjithen,varet.

Pastaj marrim nje grusht te vogel me gelqere te shkrire,E hedhim te ena ku do jene dhe copat e prera per gliko. E leme gjithe naten ne gelqere ne ene.

Te nesermen e shplajme nje per nje me uje te rrjedhshem dhe pastaj e hedhim ne tenxhere dhe do e ziejme 3 here,vec e vec,sa te marri vale dhe ia derdhim ujin.

Pasi i dhame vale 3 here, i marrim qe te bejme perfundimtaren.

Mbi to do hedhim 1 kg sheqer me doemos,pastaj pak uje mbi to,deri ne mes te tenxheres dhe ia ulim pak temperaturen e sobes.

I perziejme here pas here derisa te lidhet lengu,te trashet,

Kur fillon te ndryshoj ngjyren si ne te verdhe,e heqim,por do nje cik durim sa te marri ngjyren e duhur.

Ja dhe fotot:

Kjo kur fillojme ti japim 3 valet e para

Duke marre valen,ose sa te kllukaqepsin,themi ne gjirokastritet.

Ketu duke filluar te ndryshoj ngjyra

Dhe glikot jane gati!

What do you think?

Written by Admini

Kujtesë/Në foto, Mjeshtri Andrea Kaçi dhe prestare të fabrikës të lëkurë këpucës në Gjirokastër

Kjo recete e çajit te kamomilit ne vere, pervecse ju freskon edhe….