in

Cilat shijoni me shume, glikot e Permetit apo te Gjirokastres?

Permeti dhe Gjirokastra jane afer, kane marre e kane dhene edhe ne fushen e gatimit. Te dy qytetet dallohen edhe ne shumellojshmerine dhe cilesine e glikove qe jane disa lloje.

Me pare prodhimi i tyre ishte dhe ne baza industriale, me punishte perpunimi, ndersa tani ka kaluar vetem ne duart e prodhuesve te vegjel dhe amviseve qe shfrytezojne prodhimet e cdo stine edhe per gliko.

Glikot si ne Gjirokaster dhe Permet jane disa lloje me fik te eger, me arre, qershi, kajsi kumbulle, shalqi , nerenxe, portokalle, xelefka te limonit etj.
Po cili eshte mendimi tuaj, nga se dallojme dhe cilat pelqeni me shume, glikot e Permetit apo te Gjirokastres?

Te mos harrojme se dhe krahina te tjera kane tradite, Lunxheria, Zagoria, Dropulli, Laberia.
Po ato dallohen ne prodhimin e glikove?

What do you think?

Written by admin

Kush e di receten, si pergatitet glikoja me arra?

Ndiqni VOA-Zëri Amerikës sonte në mbrëmje, ora 18:00, për të parë intervistën e Ambasadores së SHBA Yuri Kim me gazetarin Armand Mero