in

Ata te di: Si the mo, mos te ka ikur pafidhja?

Sot ata te di, me kohe te mire, te paster e te fresket, me mende tjeter,per nje çike zbriten ne moshe te femijerise.

Shetitjen e nisen nga Furra e Bukes e Manalatit, Cfakes dhe mbajten kembet prane Ures se Subeles ku zgjatet rruga e re.

I pari te ditit:
-He mo, si thua, vemi deri tek Ura e Nanxes?

– Si the mo? Mos te ka ikur pafidhja?Jo mo vedha se na vjen ndonje pepezhin ne koke nga Koshti i Kasit dhe i Bedriut. Iku ajo kohe kur kalonim nga Rruga e Perendise qe ja si duket, si lekure e rrjepur…..

– E mire, thomi dhe ato fjalet popullore me S dhe Sh?!
-Mire po ajo fjala Pilivri, se me ka mbetur perone ne zemer eshte tona, gjirokastriçe, apo fjale e botes?
– Ate nuk e di, se me duket fjale turpe, te pyesim kopetentin, profesorin.Ja 14 fjalet e mia me S dhe SH, pastaj ti thuaj te tuat:

Skupe
-Skupar
-Sheshel
-Sosel
-Sarhosh
-Sunduk
-Surrat
-Surrat pekmez
-Saken
-Skurje
-Suduke
-Skordhan
-Sufler
-Shkerdhate

-Keto jane, thuaj dhe ti te tuat!

-Mire, ja sa te kruaj xhepin!

-Pse s`thua, prit gomar te mbije bar…

-Jo mo po te thone dhe te tjeret!

-……

What do you think?

Written by admin

Moti i ftohtë sot ne Gjirokaster,pa ere por priten…

Moti sot 22 janar 2021 ne Gjirokastër,shtrengata gjate natës, i qetë dhe i ftohtë diten, ne mbremje priten…