in

Zbulohet e verteta e emrit te rruges Shkalipoli

Per shkrimin ” Kjo rruge me emer te cuditshem. Di njeri historine e saj?”pati mijera shikime, afro 4000 lexime dhe mbi 300 pelqime.

U bene dhe shume komente interesante qe iu afruan te vertetes, historise si e mori kjo rruge emrin , por mbeti e pa zbuluar, edhe pse njeri nga komentuesit i eshte afruar ngjarjes qe mund te kete ndodhur edhe 2 apo tre shekuj me pare.

Ja disa nga komenter qe kemi zgjedhur:

Ilir Bilica;( Skalipoli) vjen nga greqishtja shkallet e qytetit, ajo kthesa ka patur shkalle dhe dilje tek barakat e bandes dhe shikoje qytetin.

Edmond Zhapa:Djemtë e lagjes loznim futboll zbathur.Lonua.Aliu, Pandua. Koçi.Puli.Joti.Lili me Tashën edhe Ne…Nuk harrohen shokët e feminize.

Mildo Mild:E ka marre emrin sepse aty ka pas nje grua me emrin Poli dhe rrinte aty siper qe eshte si shkalle gjithe diten, shkalla e Polit qe me vone shkurt Shkalipol.Mesa me kane thene me te vjeterit sepse aty perballe une jam rritur

Lina Lengo: Lagjja time ku me kujton femijerine me shoqet e mia qe loznim !Me mall do ta kujtoj !Kjo rruge ashtu si dhe cdo rruge mban nje histori te cilen e kane shkruar ne pllake mermeri ne mur per te kujtuar kete ngjarje !

Kostas Tsakalis:Sepse pa u ber bar lulishtja 1 maj aty ka patur shkadhe qe varej nga kisha katolike dhe varej drejte te lapidari qe kriqezohen njera zbret ne te majt dhe del te Çerkezi..dhe tjetra tek Jano Kociu kurse nga larte nje tek kinemaja dhe nje tek kasapet tek…

Frida Cela:Kur shkoja në punë andej kaloja po ne dimër ngrinin cafrat nga i ftohti e sa herë shkisnim…me ka marrë malli për ate sokak të marre dhe të bukur!

Ari Jupi:Kjo rruge eshte ku vrane Bimbashin ,sa here kemi ecur lart e poshte kur ishim te rinje.

Dritan Haxhia:Nuk nxjerr kuptim per emer rruge (Skalipoli apo Skalopoli ne gr =qyteti i shkalleve). Ajo qe thote dikush me larte “shkalla e Polit” me duket me llogjike.

Nadia J Koci:Skali poli vjen nga greqishtja shume shkalle ndaj ka marr edhe emrin sokaku.

Vrenjo Leonard:Me kane rene thonjte ne ato rruge.para se te fle nuk e di pse bej xhiro prape ne ato sokaqe!…

Fitrete Lengo:Kjo rruge eshte Ku Barjam Ligu dhe Hito Lekdushi vrane Bimbashin

Rajmonda Lilo:Kjo rruge eshte historike se ketu u vra bimbashi…..rruget tona te dashura..

Ilias Murto:Ne kete rruge ne u lindem e u rritem !

Donika Kanaci:Shkalimpoli ku luanim te gjithe u rritem aty.Sa mall per femiherine e bukur me gjiton te mrekullushem.

Ja pse rruga mori emrin Shkalipoli:Nuk eshte dokument, po e treguar, percjelle brez pas brezi. Emri i rruges mori kete emer ngas je ngjarje e ndodhur.Nje grua e degjuar, banore e lagjes, e quajtur Poli, shkau dhe nga ajo dite vendit i ngjiten emrin Shalipoli.

Kjo eshte historia qe dime deri tani per kete rruge qe ne ndonje shkrim tjeter me pas dhe mund te shkruajme per shtepite dhe banoret dhe historite e tyre.

What do you think?

Written by admin

Sot për mëngjes gatuam trahananë e ëmbel, sa shume qe na shijoi!

Jorgo Noni, ideator dhe organizator i projekteve kulturore ne pallatin e kulturës të Gjirokastrës