in

Vjen i Ftohti Siberian – Ja sa mund të shkojnë temperaturat këto ditë!!!

Sinoptikanët kanë lajmëruar se duke nisur nga dita e sotme në mbrëmje do të rikthehen temperaturat e ulëta, tipike për stinën e dimrit.

Por instituti i Gjeoshkencave në Shqipëri bën me dije se temperaturat jo të zakonta, me pranverë të parakohshme do të vijonë edhe në ditët në vijim.

RESHJET

Sot (e mërkurë, dt.17) priten reshje, që do të jenë mesatare deri intensive në shumicën e qarqeve. Ato mund të shoqërohen edhe me shtrëngata, më të mundshme në terrenet malore, kryesisht (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Reshjet në formën e dëborës do të zbresin deri në 700m mbi nivelin e detit, ndërsa në veri-lindje në zona të kufizuara edhe më poshtë se ky nivel.

(shënim: në rastin e reshjeve të dëborës, 1 mm reshje = 1 cm dëbore e re)

TEMPERATURAT

Sot (e mërkurë, dt.17) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 7 °C / 16 °C

në vendet e ulëta: 6 °C / 16 °C

në vendet malore: 2 °C / 9 °C.

ERA

Sot (e mërkurë, dt.17) do të fryjë erë e fortë në të gjithë territorin.

What do you think?

Written by admin

GLIKO ME QERSHI – Sekreti i Reçelit aq të Kërkuar nga Mjeshtri Çavo Kekezi!

Ministrja Kumbaro Ftesë Investitorëve Të Kontribuojnë për Restaurimin e Banesave në Gjirokastër!