in

Vjehrra ime gjirokastrite:” Këtë supë as maçet e lagjes nuk e hanë, haje vetë, e ke bërë ujë të kroit!

Vjehrren e kam gjirokastrite. Pa e njohur mire, mendoja se do shkoja mire. Nuk them se sillet keq, perkundrazi, me respekton po ne ndonje rast , nuk i pushon birbili dhe, ankohet me teper per gatimin.

Une dhe vajze ne shtepine time nuk tregoja kujdes dhe, ne shtepine e burrit, jam ne hall te madh. Dua te rroj vetem, po nuk blejme dot shtepi keshtu qe jam e shtrenguar ta duroj.

Gernje, nje fjale qe ajo e perdor shpesh, bejme se nuk i pelqen asgje nga duart e mija.

Ja, supen qe beje me mire, nuk ma pelqen. Dje, sa e vuri ne goje, me tha” Haje vete, e ke bere uje te kroit! Kete supe as maçet nuk e hane!”

Hajde ta kuptosh dhe me keto shprehje qe nuk mesohem dot dhe behem per hekura.

Si nuk u kenaq nje here!..

Edhe supen qe eshte e thjeshte nuk ma pelqeu. Ju pyese juve, sidomos amviset gjirokastrite, si e beni supen moj motra?!

Une i hodha leng te mishit, uje, kripe e piper dhe nje grusht oriz po, sipas saj, nuk ishte e lidhur dhe ashtu me tha: Haje vete, eshte uje i kroit!..

Amani me tregoni nje e me shume receta, sipas radhes, mbase ja marre doren dhe ndreqem me vjerren !

What do you think?

Written by admin

Nga Antologjia e Prozës, tregime të shkrimtarëve sarandiotë, lexoni tregimin e Agron Memës “Kosi i Nënës”

Mesuese Aferdita Shehu pret urimet tuaja per Ditelindjen e saj!