in

Vetitë çudibërëse të bananes – Mos u Mundoni Kot, Nuk i dini!

Bananet jane nje frut mjaft i pelqyeshem per te gjitha grupmoshat, ndoshta dhe nje frut perhere i gjendshem ne cdo familje.

Pervecse shume te shijshme ato kane dhe mjaft vlera ushqyese. Me poshte po listojme disa nga vetite cudiberese qe ky frut i sjell organizmit tone.

1. Ndihmon ne uljen e depresionit.
2. Lekura e bananes sheron fryrjen e gjunjeve
3. Ul rrezikun e atakut ne zemer
4. Bananet e papjekur zhdukin diarene
5. Bananet e pjekura lehtesojne kapsllekun
6. Bananet te ndihmojne te lesh cigaren
7. Bananet jane nje frut antiinflamator
8. Shume e mire per shendetin e shtylles kurrizore
9. Lufton infeksionet
10.Ul presionin e gjakut
11.Ndihmon ne zhdukjen e Ulceres
12.Te jep energji te menjehershme
13.Eshte nje frut qe ka antioksidant, minerale dhe vitamina gjithashtu

Banania eshte nje frut qe duhet te konsumohet regullisht.

What do you think?

Written by Admin

Anastas Bozhori – “Personaliteti më i Madh i Futbollit Gjirokastrit!”

Sot Urojmë për Ditëlindjen, Miken e Faqes tonë,Doktoreshën Vjollca Koko, Shembull i Forcës, Humanizmit, Dhembshurisë dhe  Mencurise!