in

Sot urojme per Ditelindjen Dr. Islam Bucin

Sot fb na kujtoi se ka Ditelindjen Dr. ISLAM BUCI, mjeku i njohur pathollog apo sic njihet ne Gjirokaster e me gjere, “doktori i zemres”.

Me fjale zemre e urojme edhe ne per diten e lindjes:

“Dr.Gezuar Ditelindjen!Me shendet, jete te gjate e te lumtur!”

Dr.Islam Buci ka nje jete te pasur te lidhur me mjekesine, me kujdesin dhe shendetin e njerezve.

Kete rruge te gjate e nisi qe djale i ri, kur si shume djem te Lazaratit edhe ai, ne shi e ne vape, merrte rrugen e diturise dhe ulej ne bangat e gjimnazit te Gjirokastres per te vazhduar me pas studimet e larta ne Fakultetin e Mjekesise ne Universitetin Shteteror te Tiranes.

Pas studimeve vitet me te shumta te punes deri ne pension, i kaloi ne spitalin rajonal “Omer Nishani”, per shume vite edhe shef i pathollogjise; i vleresuar si drejtues dhe specialist, me pjesemarrje dhe referime shkencore ne konferenca brenda e jashte vendit, edhe me studime ne fusha te tjera, bashkeautor ne librin per historine e fshatit Lazarat etj.

Dr. Islami gezon respekt e mirenjohje nga pacientet qe u ka sherbyer dhe i ka “kthyer ne jete” ne momente te veshtira te jetes se tyre.

Dr. Islami nuk i eshte larguar edhe nje dite profesionit dhe tani qe eshte ne pension, ne mbrojtje te shendetit te njerezve.

Kolege, mjeke e infermiere, shprehen per cilesite e tij njerezore dhe profesionale, per qetesine dhe urtesine qe e karakterizon ne marredhenie me ta dhe pacientet; gjithmone prane tyre, ka dhene dhe ka mare keshilla dhe sksperience.

Per vleresim e mirenjohje flasin dhe keto dy foto, njera e shoqeruar me kete dedikim per Dr.Islamin:

”Ne te falenderojmë të gjithë Dr Islam Buci ,për çdo këshillë apo kritikë që na ke bëre ,me pak fjale të kuptonim në çdo shikim tëndin .Falenderime pa kufij!”

 

 

 

 

What do you think?

Written by admin

Situata ne Kakavijë:Pala greke ka njoftuar se do të marrë masa te tjera lehtësuese…

Gezuar Ditelindjen Kiço Noti, Themelues i Kompanise se njohur shqiptare “ Trahana Lunxheria”