in

Sot urojme per ditelindjen aktorin e shquar shqiptar Timo Flloko

Aktori Timo FLLOKO lindi 73 vjet me pare me 26 prill te vitit 1948 ne Peje.
Kreu studimet e larta per aktor ne Institutin e Larte te Arteve ne vitin 1970 dhe u emerua pedagog i mjeshterise se aktorit ne degen e drames deri ne vitin 1996.

Per disa vite emigroi ne Amerike dhe u rikthye ne Shqiperi ne vitin 2002, i angazhuar ne projekte artistike, filma etj.

Karriera e tij ne kinematografi nisi  me filmin Ngadhenjim mbi vdekjen, 1967, ne rolin e Fatosit, ku u dallua per sensin realist, thjeshtesine dhe dhuntite psikofizike me prirje drejt tipit te heroit.
Pas ketij filmi, ka luajtur ne dhjetra filma te tjere , vleresuar me cmime e tituj.

What do you think?

Written by admin

Gjeni shprehjet popullore nga fjalori E folme e qytetit te Gjirokastres

Gjeni veten ne kete fotografi te Fotaq Zhulatit