in

Si thoni, kush e bënë më të mirë hasudenë, dora e gjyshes apo?!

Hasudeja eshte embelsire e vjeter. Me te jane embelsuar gjyshet dhe femijet e tyre, niperit e mbesat. E gatuajne sot edhe gjyshet e reja.

Eshte embelsire e pelqyer ne gjithe treven e Jugut, po ne vecanti pergatitet me shije te vecante ne Gjirokaster e Libohove.

Kush e bene me te mire nuk e dime!

Ka disa mendime per hasudene, se kush e bene te shijshme, zbatimi recetes, dora e kujdesi i gjyshes apo perdorimi me bollek i perberesve, fjala vjen, i vajit te ullirit edhe pse kemi degjuar qe me shume pergatitet me gjalpe.

Si ilustrim po marrim kete foto me hasude  qe edhe duke e pare na leshon goja leng.

Si thoni eshte HASUDE si behej dikur nga gjyshet ne Libohove e Gjirokaster apo eshte dore tjeter?!

Ju ftojme te jepni mendime.

Mos harroni te thoni si e pergatisni, mos ka ndryshuar ne perberesit dhe menyren e gatimit apo eshte ajo e trasheguar nga gjyshet e para?

 

What do you think?

Written by admin

Mesazhi prekës i gazetares Sonila Meço për doktor Drini Dobin:Në vetmi pa shpjegime do mësojmë ta pranojmë mungesën tënde të dhimbshme…,

Blloku ne Flake – Protestuesit bllokojne trafikun, demtojne makina te shtrenjta, rrezojne…