in

SHEQERPARE – Ëmbëlsira e Traditës nga Pastiçierja Profesioniste Marianthi Naçi Karaulli!

SHEQERPARE

Sitim miellin dhe e hapim ne mes, hedhim sheqerin , gjalpin ose margarinen e vaniljen dhe i brumosim. Brumin e ndajme ne forma te vogla te rrumbullaketa.

Format i vendosim ne tepsi te lyer me gjalpe dhe i pjekim ne furre ne nxehtesi mesatare per rreth 25 minuta. Pergatitim shurupin duke valuar shqerin me ujim.

Kur te marri vale i hedhim dhe vaniljen. I vendosim ne pjata sheqerparet dhe siper hedhim shurupin e nxehte qe te zbuten mire.

Sherbehen te ftohta!

Per te bere 30 cope sheqerpare duhen:

Per brumin :
-miell 1kg
-gjalpe ose margarine 500-700 gram
-sheqer 250 gram
-vanilje 0.25 gram

Per shurupin :
-sheqer 1-1.5 kg
-uje 800-900 lt
-vanilje 0.15 gram

What do you think?

Written by admin

Gurëgdhendësi që jetoi 101 vjet, i patrembur nga tensioni e diabeti, pasionanti ndaj verës me kanaçe Kristo Koçollari

“Lakrori me Kokosh” që preferonte Shanishaja, motra e Ali Pashës, e që sot e shijoni edhe në Restorantin e Kuzhinierit Libohovit Sedat Ismailati