in

Sekreti si ta beni vete majonezen ne shtepi

Majoneza është salca më e famshme dhe më e përhapur në botë.

Ajo perdoret  në shumë mënyra, duke filluar tek shoqërimi i peshkut, mishit, vezëve të ziera, sallata e famshme ruse, për të pregatitur salca të tjera, apo edhe për të dekoruar pjata të ndryshme.

Me poshte ne po iu japim receten e pergatitjes ne kushte shtepie se kesaj salce kaq te shijshme.

Perberesit e recetes

100 ml vaj ulliri bio

1 vezë fshati

1 lugë gjelle mustardë bio

1 thelpi hudhër

1/2 lëng limoni +lëkura e grirë

Kripë, piper

Pergatitja e salces

Hidhni në një mikser dore të gjithë përbërësit përveç vajit të ullirit.

Ndizni mikserin dhe bluani duke hedhur vajin e ullirit gradualisht.
Vazhdoni kështu derisa të trashet e të marrë formën e majonezës.
Shihet me sy trashesia e duhur .

Ju befte mire!

What do you think?

Written by Admin

Kujtesë/ Zanatçinjtë që ngritën Kooperativën e Parë të Artizanatit në vitin 1950 në Gjirokastër

Situata e Covid 19 në Shqipëri,Kruja me 83 të infektuar, ja dhe zonat e tjera