in

Qumeshtit qe blejme, i hidhet gje uje?Ja si pergjigjej Zequa kur e pyesnin!

 

Nuk e kemi fjalen per qumeshtin e fabrikave por per ate qe fshataret shesin ne treg apo ku te ndodhen.

Siç ka fshatare te mire e te ndershem, ka dhe hileqare qe, per te fituar, qumeshtit i hedhin dhe “ nje çike uje” per te marre nje leke me shume.Duket kjo “manover” sjellje e vjeter ne kohe e shprehur dhe ne humorin gjirokastrit, ne Pazar apo ne lagjet e qytetit.

Zeqo e kishte emrin fshatari qe nje here ne dy dite shiste qumesht me okare ne dore ne Palorto.

Ne nje rast njeri nga banoret e pyeti:

– O Zeqo, si e ke qumeshtin?
– Te bardhe mo, si ta kem, si e ka bere mama dhia! 

– Nuk te pyese per ngjyren se dhe fare i bardhe, zbore, nuk eshte!
– Po perse me pyet?
-Po ja mo, thashe se mos i ke hedhur gje uje?
Zequa, fshatar i zgjuar, edhe pse bente hile, iu pergjegj me humor:
– Ka dhe qumesht zoteri!

E kujtuam kete histori dhe per ta komentuar se dyshojme qe ende vazhdojne “hilerat” me qumeshtin…
Cili eshte mendimi tuaj?!

What do you think?

Written by admin

Edi Rama për Filip Çakulin : ” Babai i ardhshëm i “FIKS FARE”-s, futi kokën dhe tha, të rrojë Partia!”

Kremviçet qe i pelqenin dhe pleqtë pa dhembë në gojë, pse sot nuk kanë shijen e parë?