in ,

Portokalle apo mandarina? Kush e fiton betejen?

Te dyja keto fruta te stines jane burim i mjaft vitaminave dhe mineraleve ne trupin tone, por cilat jane me te mira per shendetin dhe cilat duhet te konsumohen me shpesh.

Te dyja frutat kane nje sasi te konsiderueshme te Vitamines C, e cila ndihmon ne forcimin e sistemit tone imunitar.
Gjithashtu te dyja frutat nese konsumohen rregullisht parandalojne semundjen e kancerit, pasi permbajne shume acide te ndryshme per trupin e njeriut.
Disa studime shkencore tregojne se konsumimi I lengut te mandarines zvogelon ne mas rrezikun e kancerit te melcise.
Te dyja frutat ndihmojne ne rastet e anemise. Jane ushqime perfekte per te absorbuar hekurin nga ushqimi.
Ndryshe nga portokallja nese ne do te konsumojme leng mandarine luftojme gjithashtu arteriosklurozen pasi ajo ndihmon ne uljen e yndyres, gjithashtu mandarina ndihmon ne humbjen e peshes sepse pemban sasi te medha te fibrave. Ajo gjithashtu ndihmon ne dehidratimin e trupit pasi 88 % e saj eshte uje.

Ne ju keshillojme qe pervec lengut te portokalles qe eshte thelbesor, te konsumojme gjithashtu edhe me shpesh mandarinat dhe ti shtrydhim ato.

What do you think?

Written by Admin

Ju ka Shkuar Mendja për Një Gliko të Lunxhërisë? Cilat Ju Shijojnë më Shumë, me Arrë, me Ftua, me Qershi apo …?!

Cilin Burim të Maleve që Rrethojnë Gjirokastrën Vleresoni  për Ujin më të Ftohtë dhe Kurues!