in

Nje recete krejtesisht e vecante…

Sot do iu japim nje recete mjaft te vecante. Nese se keni provuar ndonjehere argjinaren, eshte koha ta gatuani keshtu, sepse nuk do te ngeleni te zhgenjyer.

PERBERSIT:per 4 persona
5-6 koka argjinare
200 gr mish viçi
150 ml pana
1 kokër qep
2 thelpinjë hurdhëra
2 limona
nje tufë e vogël majdanozë
kripë dhe piper i zi
pak vaj ulliri ekstra i virgjër
1 gotë vere të kuqe
100 ml ujë i ngrohtë ose i bërë vetë.

PERGATITJA:
Mbushni një enë të bollshme me ujë dhe hidhni brenda 1 limon të prerë në feta, tjetrin ndajeni në mes dhe ruajeni mënjanë pasi ju nevojitet gjatë pastrimit të argjinarës.
Hiqini bishtin argjinares dhe zhvisheni nga luspat e trasha derisa të arrini te ato me ngjurë më të hapur dhe të buta. Prisni majat e luspave. Ndajeni në mes dhe hiqni pushin e mbrëndshëm. Fërkojeni me gjysmën e limonit dhe futeni te uji i ftohtë me limone. Në këtë mënyre do ruajnë ngjyrën e tyre pa u oksiduar. Bëni kështu dhe për argjinaret e tjera.
Ndërkohë grini imët qepën dhe hurdhrën, prisni mishin në copa të vogla. Vendoseni të kavardisen së bashku ne një enë me pak vaj ulliri. Prisni dhe argjinarët e pastruara në feta dhe shtoini dhe këto te mishi dhe qepa. Hidhini kripë. Kur të jenë kavardisur mire shuani me verë të kuqe. Mbasi vera ka avulluarë shtoni lëngun e mishit ose ujin e nxehtë. Mbulojini me kapak,ulni zjarrin dhe lëreni të gatuhen derisa mishi dhe argjinarja të zbuten. Nëse është e nevojshme shtoni akoma ujë ose lëngë mishi. Eshtë momenti të shtoni dhe panën dhe përzijeni ngadalë që gjithë aromat të lidhen me njera tjetrën. Regulloni me piper të zi të bluar në momentë dhe majdanozë te grirë imët. Shërbejeni të ngrohtë me copa buke të thekur.
Ju befte mire!

What do you think?

Written by admin

Kumbullat Shahine dhe kujtimet e femijerise. Kush jane vlerat e tyre ushqimore?

Ju kujtohen kartolinat? Ato po rikthehen ne trend te momentit, dhe ja perse?