in

Ne kerkim te gatimeve me te vjetra tradicionale gjejme Karrabecin

Ky eshte padyshim nje nga gatimet tradicionale te rrethit te Mirdites. Behet fjale per Karrabec, tave ne fur me miell misri dhe fasule.

Pergatitja e saj eshte mjaft e thjeshte. Me poshte po jua zbulojme ate

Ingredientet
1 kg miell misri
500 gr fasule e kuqe
Vaj
Kripë

Pergatitja

Një një tigan hedhim miellin e misrit të skuqet

I shtojmë pak vaj që të bëhet më mirë

Ziejmë fasulet me ujë dhe pak vaj

Lyejmë një tavë me pak vaj dhe në tenxherën ku kemi zier fasulet hedhim miellin e skuqur

I përziejmë mirë deri sa masa të njëtrajtësohet dhe e hedhim tek tava

I fusim në furrë në 200 gradë dhe i lëmë të piqen deri sa brumi të jetë forcuar

What do you think?

Written by Admin

Një foto e rrallë me pamje nga plazhet e lumit Drino

“Shqeto të rreme” që bënte nëna selciote e Koço Moskos. A ka ndonjë dallim nga shqeto e Gjirokastrës?