in

Ndahet nga jeta poeti Petrit Ruka “Mjeshter i Madh”

Ndahet nga jeta poeti Petrit Ruka “Mjeshter i Madh”

Tepelena ku lindi, shkrimtaret dhe poetet e vendit sot jane ne zi, nga lajmi i hidhur: Eshte ndare nga jeta Petrit Ruka, “Mjeshter i Madh” i fjales poetike, publicist, skenarist dhe regjizor.

 

Poeti Petrit Ruka ka nje krijimtari te pasur poetike me fillim te mbare ne gazeten Drita ,1 maj 1977 , kur poeti i njohur Llazar Siliqi,paraqiti perpara lexuesit nje radhe me poezi qe me pas do zinin vend ne faqet e vellimit te pare “Rinia ime”,1978.

Petrit Ruka tërhoqi vëmendjen e lexuesit dhe kritikes qe me dy vellimet e para. Ai mori cmimin “libri më i mirë poetik i vitit 1983” me vëllimin “Atdheu fillon tek zemrat”.
Me pas botoi librin e tretë “ Mirupafshim, hënë e vendlindjes!”, 1990.

Petrit Ruka ka punuar mesues i letersise ne fshatra dhe gjimnazin e Tepelenes dhe me pas kineast ne Kinostudio ku eshte shquar per veprimtari artistike.

Ai eshte vleresuar me cmime te shumta per librat qe ka botuar.

I perjetshem kujtimi dhe vepra e tij poetike!

What do you think?

Written by admin

Keshilla nga klinika “Stroka” per bimen TURMERIK me keto efekte dobiprurese

Roland Çenko:” Ermelinda Bixhaku super kengetare”