in

MUMULIGA – Rallë e për Mall… Ja si ta përgatisni!

Mumuliga është një nga ushqimet më të preferuara me miell misri. Eshte e shpejtë, e shëndetshme dhe shume e shijshme.

 

Ne nje tenxhere me fund te rrumbullakët hedhim ujin, sheëlirën e djathit dhe yndyrën.

 

Pas vëlimit miellin e misrit e hedhim pak e nga pak duke e trazuar me luge druri, ne zjarr te avashem duke bërë kujdes qe te mos zeje fund.

 

 

Pas zierjes, masën e përgatitur e “shtrijmë” ne nje tepsi te gjere ose e hedhim ne pjata te sheshta. Sherbehet e ngrohte shoqeruar persiper me djathe te therrmuar.

 

Normativa per 4 persona:
0.5 kg miell i misërt,
100 gr. vaj,
100 gr. gjalp,
100 gr. djathe i thermuar,
pak shellire ne vend te kripes.

 

 

 

What do you think?

Written by admin

Hanet e Gjirokastrës – Ja cilat ishin Hanet ku të Ardhurit Kalonin Natën dhe Strehonin kafshët!

FASULE QORE – I KENI HARRUAR?!… JA SI PERGATITEN